Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla 8 Şubat 2024 tarihinde Taksim Sofitel Otel’de gerçekleştirildi.

Rhofa Enerji Yönetim Kurulu Başkanımız Hazreti Akdemir ile Güneş Enerjisi Üzerine Kapsamlı Bir Söyleşi

Rhofa Enerji Yönetim Kurulu Başkanımız Hazreti Akdemir’in Elektrik Dünyası dergisine verdiği röportajda, güneş enerjisi teknolojilerindeki son gelişmeleri ve Rhofa Enerji’nin bu alandaki vizyonunu paylaştığı röportaja aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bağlantı

Rhofa Energy olarak, Türk Alman Üniversitesi Fen ve Mühendislik Fakülteleri işbirliği ile düzenlediğimiz ‘’Panel Üretim Fabrika Gezisi” etkinliğini tamamladık.
Satış Mühendisimiz Sn. Hasan Özdemir, Mühendislik Hizmetleri Müdürümüz Sn. Serdal Mert ve Üretim Müdürümüz Sn. Kayhan Kayar, Güneş Enerji Sistemleri hakkında öğrencilere eğitim verdi.

Üretim hattının gezilmesinin ardından öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Elektrik ve Enerji bölümü ile firmamız arasında güzel çalışmaların yapılacağı dileklerinde bulunularak gezi tamamlandı.

ZORLU Enerji firmasının ev sahipliğinde düzenlenen “GENSED-Global Business Connect” platformunun ilk toplantısını gerçekleştirildi. Güvenilir ve gelişmekte olan pazarlarda sürdürülebilir ihracat yolculuğu yapmak hedefinde ki danışmanlar ve yol haritalarının sunulduğu toplantı için katılan tüm üyelere, konuşmacılara ve ZORLU Enerji firmasına teşekkür ederiz.

Güneş Paneli Nedir ?

Güneş paneli, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren bir teknolojidir. Güneş enerjisi, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olarak kabul edilir. Güneş panelleri, güneş ışığını yakalayarak bu enerjiyi elektriğe çevirir. Bu işlem, fotovoltaik hücreler adı verilen yarı iletken malzemelerle gerçekleştirilir. Güneş panelleri, çatılara, arazilere veya su yüzeylerine kurulabilir. Güneş enerjisi paneli fiyatları, panelin ham madde seçimine, gücüne ve kullanılan teknolojiye göre değişiklik gösterebilir

Güneş Paneli Sistemleri

Güneş paneli sistemleri genellikle paneller, bir inverter (dönüştürücü), montaj donanımı ve bazen bir enerji depolama sistemi içerir. Sistem, güneş ışığını yakalayıp, bu enerjiyi doğru akıma (DC) dönüştürür. Inverter, bu doğru akımı, evlerde ve iş yerlerinde kullanılan alternatif akıma (AC) çevirir. Güneş paneli sistemleri, bağımsız (off-grid) veya şebekeye bağlı (on-grid) olarak kurulabilir. Bağımsız sistemler, genellikle uzak veya elektrik şebekesine bağlanamayan alanlarda tercih edilirken, şebekeye bağlı sistemler şehir içi kullanımlar için idealdir.

Güneş Paneli Fiyatları

Güneş paneli fiyatları, son yıllarda teknolojik gelişmeler ve artan üretim kapasiteleri sayesinde düşüş eğilimindedir. Fiyatlar, panelin watt başına maliyeti, verimliliği ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Güneş paneli yatırımının geri dönüş süresi, enerji fiyatlarına, kullanılan panelin verimliliğine ve coğrafi konuma bağlıdır. Güneş paneli yatırımları, uzun vadede elektrik faturalarında tasarruf sağlamakla birlikte, çevresel sürdürülebilirlik açısından da önemlidir.

Güneş panellerinin kullanımı, hem bireysel hem de kurumsal düzeyde giderek artmaktadır. Yenilenebilir enerjiye olan bu ilgi, çevresel farkındalığın artması ve fosil yakıtların olumsuz etkilerinden kaçınma isteğiyle de ilişkilendirilebilir. Güneş paneli sistemleri, enerji ihtiyacını karşılamak ve karbon ayak izini azaltmak için etkili ve sürdürülebilir bir çözüm sunmaktadır.

1989’da İstanbul’da “Akdemir Ticaret” unvanıyla kurulan Rhofa Group, yaklaşık 34 yıllık ticari birikime ve tecrübeye sahip. Yapı kimyasalları, elektrikli ve benzinli el aletleri, aydınlatma ve son olarak güneş enerjisi sektörlerinde tatmin edici bir fark oluşturuyor. Sürekli büyüyen grup; Türkiye, Çin, İtalya ve Kanada başta olmak üzere, 5 kıtada ve 120 ülkede ihracat yapıyor. Faaliyet gösterdiği geniş alanları etkileyen yerel iş birlikleri kurarak operasyonlarını ve aktivitelerini gerçekleştirmeye ve uygulamaya devam ediyor. Topluluğun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise Malatyalı Hazreti Akdemir üstleniyor…

İnovasyon, Ar-Ge üretim ve gelişim… Rhofa Group’dan bahsedebilir misiniz? Ticaret hayatımıza 1989 yılında Akdemir Ticaret unvanı ile İstanbul Tahtakale’de mütevazı bir şekilde başladık. Bugün Türkiye ve yurt dışında birçok ülkede bulunan, 5 kıtada 100 üzerinde ülkeye ihracat yapan, enerji, yapı kimyasalları, elektrikli ve benzinli el aletleri, aydınlatma ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Rhofa Group olarak devam etmekteyiz. Katlanacağına inandığımız başarımızın temelinde; deneyim ve bilgimizin yanı sıra, tüketicilerin ihtiyaçlarına çözüm geliştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmaları ve çalışma arkadaşlarımıza yaptığımız yatırım yer alıyor. İnovasyon, Ar-Ge, üretim ve gelişim… Bunların hepsi kaliteli bir ekip ve doğru insanlar ile kurulan iş birliktelikleri ile oluyor. Rhofa Group olarak önümüzdeki dönemde de yer aldığımız ve fırsat gördüğümüz sektörlerde yeni yatırımlara imza atacağız. Büyümeyi, üretmeyi ve istihdam oluşturmayı sürdüreceğiz.

Rekabet avantajımızı korumak adına yetenekli insan kaynağına, Ar-Ge’ye, inovasyona, pazarlamaya ve üretim teknolojisine sürekli yatırım yapıyoruz. Türk ürünlerinin en az ithal ürünler kadar, hatta daha da kaliteli olduğuna inanıyorum.

Yüzlerce ürün çeşitliliğimiz var

Rhofa Group olarak hangi ürün gruplarında hizmet sunuyorsunuz?

Rhofa Group olarak; yapı-inşaat, mobilya, deniz araçları, teknik endüstri ve otomotiv bakım onarım sektörü olmak üzere, 6 ana kategoride yüzlerce ürün çeşidimiz var. İhracat hacmimizi genişletmeyi ve ülke ekonomisine katkımızı daha üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Amacımız faaliyet gösterdiğimiz her pazarda müşterilerimiz için rekabetçi yeni fırsatlar ve anlamlı iş deneyimleri sunmak. Bunu sağlamak için dünya pazarlarındaki hızlı değişim sürecini sürekli takip ediyoruz. Rekabet avantajımızı korumak adına yetenekli insan kaynağına, Ar-Ge’ye, inovasyona, pazarlamaya ve üretim teknolojisine sürekli yatırım yapıyoruz. Türk ürünlerinin en az ithal ürünler kadar, hatta daha da kaliteli olduğuna inanıyorum. “Türk Malı” markasının güçlenmesi için biz üreticilere önemli görevler düşüyor. Yurt içinde ve yurt dışındaki çalışmalarımızda bu konu üzerine daha fazla emek ve zaman harcamamız gerekiyor. 

Her alanda farklı ve önde olmalıyız

Çağa ayak uydurmanın sırrı nedir? 

Teknoloji ve beraberindeki değişim endüstrileri çok hızlı dönüştürüyor. Bu hıza ayak uyduramayan kurum ve kuruluşlar tarih sahnesinden siliniyor. Tüketicilerin satın alma değer ve davranışlarının her gün değiştiği bu yeni çağda zamanı etkin kullanmaktan başka çaremiz yok. Rekabet artık daha yıkıcı ve yakıcı bir şekilde yaşanıyor. Kendimizi buna hazırlamalıyız. Yeni dönemde daha hızlı, daha iyi, daha uygun ve daha farklı olamayanlara yer yok. Yeni fırsatlar ve anlamlı deneyimler üretmeye odaklandık. Sürekli gelişim ve değişim içerisindeyiz. İnovasyonu tüm iş süreçlerimize yayacağız. Sadece Ar-Ge ve üretimde değil; satışta, pazarlamada, finansta, lojistikte, satın almada, maliyetlerin kontrolünde, zaman yönetiminde, müşteri hizmetlerinde ve benzeri tüm alanlarda daha etkin hareket edecek yeni yollar arıyoruz. Her alanda farklı ve önde olmak için çalışıyoruz.

Nitelikli insana ihtiyacımız var

Güçlü Türkiye için gençlerin enerjisine, merakına ve yenilikçi yaklaşımlarına ihtiyaç duyuyor musunuz?

 Evet… Onlardan çok şey bekliyoruz. Güçlü bir Türkiye için, daha fazla nitelikli insana ihtiyacımız var. Bilim üreten ve bunu katma değerli sonuçlara çeviren bir ülke olmalıyız. Gençler işine tutkuyla bağlanmalı. Üniversitede edindikleri teorik bilgileri pratikle buluşturarak anlamlı sonuçlar üretebilirler. Girişken olmalı, bilgi ve iş talep etmekten çekinmemeliler. Rhofa Group olarak, kendine inanan ve bir şeyler başarma arzusu taşıyan öğrencilere mümkün olduğunca staj ve iş imkânı sağlamaya çalışıyoruz. Bu çabalarımızı bir adım daha öteye taşıyarak, hem kendi çalışma arkadaşlarımızın hem de diğer sosyal ve ekonomik paydaşlarımızın gelişimlerini destekleyici çalışmalar yapan bir akademi kurduk.

Uluslararası standartta güneş paneli üretiyoruz

Tekirdağ / Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yerli ve milli teknolojiler ile güneş paneli üreten Rhofa Enerji şirketinizden bahseder misiniz? 

Rhofa Enerji; entegre tesisinde, uluslararası standartlara uygun güneş paneli üretimi gerçekleştiriyor. Yarım asra yakın ticari tecrübeye sahip Rhofa Grup iştiraklerinden olan ve 2020’de kurulan şirket, yüksek verimli fotovoltaik (PV) panelleri ile “Herkes İçin Temiz Enerji” vaat ediyor. Doğal bir kaynaktan yenilenebilir enerji elde etmeyi destekleyen Rhofa Enerji, yılda 350 MW kurulu güç oluşturabilen mevcut kapasitesini, 2023’teki yeni yatırımlarla 700 MW’a taşıyacak. Bu da yaklaşık 550 bin adet PV panel imalatının iki katına çıkarılması anlamına geliyor. Söz konusu rakamların büyümesi; ülke ekonomisine, istihdama, bölgesel ve yerel kalkınmaya, doğaya daha fazla katkı sağlamanın yolunu açıyor. Rhofa Enerji bünyesinde geliştirilen ürünler; ISO, CE, TUV ve IEC dahil olmak üzere, tüm önde gelen test kuruluşlarınca detaylı bir şekilde kontrol ediliyor, bu sürecin peşinden de sertifikalandırılıyor.

Farklı çözümlere imza atıyoruz

Odağına her zaman inovasyonu ve Ar-Ge projelerini alan Rhofa Enerji’nin çözümlerine açıklık getirir misiniz?

Rhofa Enerji, PV modülleri ile geniş bir yelpazede, farklı çözümlere imza atıyor. Otomasyon sistemlerinde son teknolojiler kullanıyor. Kurulumu global arenadaki başarılarıyla adından söz ettiren mühendisler yaparken, sonraki aşamada devreye uzman personel giriyor. Ürün çeşitliliği (cam-cam, cam-arka yüzey), üstün kalite standartları, Multi Busbar teknolojili çift taraflı yarım kesim hücreler, 10 yıl ürün garantisi, 30 sene lineer enerji performansı, EPC (mühendislik, tedarik, kurulum) ve satış sonrası ekibimiz ile sorunsuz hizmet sunuyoruz. Önümüzdeki süreçte, solar panelin yapı taşı konumundaki “hücre” teknolojisine dair girişimler de ana başlıklarımız arasında olacak.

Rhofa Group olarak, kendine inanan ve bir şeyler başarma arzusu taşıyan öğrencilere mümkün olduğunca staj ve iş imkânı sağlamaya çalışıyoruz.

Networkümüz cesaret aşılıyor

Köklü sanayi deneyimimizin avantajını nasıl kullanıyorsunuz?

Topluluğumuza ait network, Rhofa Enerji çatısı altındaki yatırımlar için cesaret aşılıyor. Global çapta müteahhitlik ve proje geliştirme becerilerimizin yanı sıra, yurt içinde de yaygın, sürdürülebilir ticari ilişkilere sahibiz. Var olan altyapımız, gücümüze güç katacak. Esnek yapımız ve üretimde derinleşme de ön plana çıkan değerlerimizden… Ülkemiz “Güneş Cenneti”. Türkiye sektörde, Çin’in ardından en büyük merkez haline gelecek. Bu noktada Rhofa Enerji olarak biz de, güneş panellerimiz ile satış sonrası hizmette sınırsız güvence veriyoruz. Geri bildirim ve kalite konusunda çok hassasız. Ürünlerimiz bütün coğrafyalarda çeşitli testlerden geçiriliyor. Her türlü iklim koşuluna göre, -50, +50 sıcaklık derecesine dahi uygun modifiye yapabiliyoruz.

Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya

Ürün yelpazenize dair bilgi verir misiniz?

Dünyadaki ekonomik gelişmeleri ve trendleri yakından takip eden Rhofa Enerji, sürekli gelişen dinamik yapısıyla sürdürülebilir ürünlerine yenilerini eklemeyi planlıyor. Güneş Enerjisi Santrali (GES) iş kolunu takiben, Rüzgâr Enerji Santrali’ne (RES) yönelik yatırımlara da hız verilecek. “Sürdürülebilir ve Yaşanabilir Bir Dünya” mottosuyla şirketimiz, üretimden kaynaklanan karbon emisyonunu da sıfırlıyor. Ayrıca kaynakların yerlileştirilmesine ilişkin atılan adımlar, ülkemizin cari açığının düşürülmesine ve stratejik ürünlerin üretimi kanalıyla, piyasalarda Türkiye’nin elinin güçlenmesine katkı sağlıyor.

‘İnsan odaklı bir firma’yız

Rhofa Enerji’ye “Çevre dostu bir şirket” diyebilir miyiz?

Yaşadığımız evrenin kıymetini pandemi sürecinde çok daha iyi anladık. Dünyanın nüfusu gün geçtikçe artsa da yüzölçümü aynı. “Gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakmak istiyoruz?” sorusunun yanıtı çok önemli. Güneş enerji santrallerini kurarken de arazi seçiminde çevre konusu masaya yatırılmalı. Üzülerek söylüyorum ki, Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinin, daha az gelişenlere GES yatırımı yaparken bu hassasiyetin gözetilmediğini gördüm. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı isi bu hususta son derece duyarlı; ancak kurallar elbette tek başına yeterli değil. Bu sonuçta bir insan faktörü, toplumda bilinç oluşmalı. Panellerinin kurulmasıyla ilgili mutlaka bazı itirazlar oluyor. Bunların ne kadarının bilinçli ve yönlendirmeyle yapıldığına dikkat edilmeli. Biz Rhofa Enerji olarak, insanı yüceltmeyen ve insana değer katmayan hiçbir projede olamayız. Çıkış noktamız ve hedefimiz “insan odaklı bir firma” olmak.

Güneş Enerji Santrali Kurdururken Kurulumcuya (EPC) Sorabileceğiniz Sorular

1- Çalıştığınız ürün markaları kimler? Neden bu markalarla çalışıyorsunuz?

2- Panel seçiminde markalar arası IV ve EL değerlerini karşılaştırıyor musunuz?

3- Kurulum sonrası servis – arıza durumunda müdahale süresi taahhütünüz var mı?

4- Bu projeye benzer referanslarınız var mı?

Bilindiği üzere güneş paneli üreticisi ve kurulum firmaları bakımından zengin bir coğrafyamız var. Peki sizin projenize en uygun marka ve firmanın hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Çünkü her alıcının ihtiyaçları farklıdır. Alacağınız ürünlerden beklentileriniz, markanızı belirlemenizi sağlayacaktır. Örneğin;

– Ucuz ve ekonomik bir ürün mü arıyorsunuz,
– ‘En kalitelisi olsun bir ömür üst düzey performans alayım’ mı diyorsunuz,
– Sisteminiz fabrika çatısı mı olacak, arazi mi, ev mi, karavan mı…

Her projenin kendine özgü ürünleri ve markaları vardır. Kurulumcu firmaya, neden o markayı seçtiğini ve sizin projeniz için alternatif başka markaların neler olabileceğini sormalısınız. Hep aynı markaları kullanan firmaların avantajlı ve dezavantajlı durumları vardır. Eğer ürün çeşidi projeniz için en uygunuysa fiyatta avantaj sağlarken, ucuz ürün kullanmak ve şirket çalışma prensibinden dolayı size bir marka teklif ediliyorsa,  alternatif marka araştırmamak ciddi bir hastalık için tek bir doktor görüşü almaya benzer.

IV: Akım Gerilim değerini ifade eder ve bir panelin elektriksel performansını değerlendirmek için kullanılır. Her panel üreticisi satışını gerçekleştirdiği panellerin IV değerlerini kullanıcının denetimine sunmakla yükümlüdür. IV Eğrisi ile değerler incelenerek panelin dünya koşullarında nasıl performans göstereceği ölçülebilir.

Kalite standartlarında üst düzey hassasiyet gösteren Panel üreticileri sertifikayı aldıkları panel değerlerinde ürettikleri ‘Gold Panel’i referans alarak tüm panelleri ölçer ve sınıflandırma yaparken panelleri Akım değerlerine göre α (alfa), β (beta), Ɣ (gama) olarak ayırır.
Örneğin 555W değerlerinde akım değeri 12 ile 12,5 amper arasında olanları α olarak sınıflandırırken, 12,5 ile 13 arasında olanları ise β olarak sınıflandırır (rakamlar farazidir) ve aynı akım aralıklarında olan panelleri paletleyerek seri bağlanması sağlanır. Bu sayede panellerden çekilebilecek en yüksek akım miktarı ile sistem hesaplamaları daha doğru hesaplanabilir ve fizibilitede yazan santral üretim gücü eksik mi değil mi panelleriniz gerçek gücünü öğrenebilirsiniz. Fabrika verileri ile tutarlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kurulumcu (EPC) firmanın bu bilginin denetçisi olup olmadığı, IV ölçümlerini en iyi bulduğu markayı kullanıp kullanmadığını değerlendirebilirsiniz. Satın alınan Panelin Test edilmesi konusunda denetimci firmalardan destek alabilirsiniz.

EL: Elektrolüminesans Testi bir nevi röntgen görüntüsüdür. Hücrelerin palete girmeden önceki son aşamada hatası olup olmadığını görebilirsiniz. Panelde herhangi bir lehim hatası yada hücrelerde oluşan çatlakların yaratacağı akım gerilim düşümlerinin (IV Test) sebeplerini öğrenmenizi sağlar.
Bu test panelleri satın alırken üreticiden isteneceği gibi kurulum sonrası denetçi firma tarafından da istenerek; kurulum ve montaj ekibinin indirme, depolama aşamalarında ya da çatıda personeller taşırken ve monte ederken herhangi bir hasar yada zorlanma olup olmadığını öğrenmenizi sağlar.

Üreticiden gelen paneller, firmanın kendi belirlediği EL test standartlarına göre A, B yada C kalite olarak kategorize edilirler. Üreticiye sorabileceğiniz sorular yazımızdan kalite standartları ile ilgili bilgi alabilirsiniz:

Deneyimli profesyonel hizmet veren firmalar ürün yada sistem ile ilgili uzaklık göz önüne alınarak 24 ile 72 saat arasında müdahale taahhütü vermektedir. Bunun yazılı şekilde sözleşmede yer alması yaşayabileceğiniz aksaklıkların risk yönetiminde önemli bir yer tutmaktadır.

Her proje kendine özgü olmakla birlikte GES çeşidi, arazi çeşidi, çatı çeşidi yada kapasite miktarı ile kendine benzer projeler bulmak mümkündür. Kurulumcu firmanızın sizin projenize benzer bir kurulumu daha önce yapıp yapmadığını referans listesini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Referans listesinde olmasa bile size bu profesyonel hizmeti sağlayabilecek imkanlara ve hassasiyyete sahip olup olmadıklarına dair oluşturdukları güven en önemli kıstasınız olacaktır.

Rhofa Energy olarak, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Çan MYO Elektrik ve Enerji Bölümü işbirliği ile düzenlediğimiz ‘’Panel Üretim Fabrika Gezisi” etkinliğini tamamladık.
Satış Mühendisimiz Sn. Hasan Özdemir, Mühendislik Hizmetleri Müdürümüz Sn. Serdal Mert ve Üretim Müdürümüz Sn. Kayhan Kayar, Güneş Enerji Sistemleri hakkında öğrencilere eğitim verdi.

Kapanışda öğrencileri ziyaret eden Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Hazreti Akdemir, okulda öğrenilen teorik bilgilerin uygulamada nerede kullanılacağının araştırmacısı olunması, yenilenebilir enerji sektöründe dünyayı değiştirecek çalışmaların buradaki gençlerden çıkacağına olan inancını dile getirirken, konuşmasını ‘çok çalışmalıyız’ diyerek tamamladı.

Üretim hattının gezilmesinin ardından öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Elektrik ve Enerji bölümü ile firmamız arasında güzel çalışmaların yapılacağı dileklerinde bulunularak gezi tamamlandı.

Rhofa Energy, 8-9 Aralık 2023 tarihlerinde düzenlenen 7. İstanbul Ekonomi Zirvesi’ne katıldı. Platformda; sürdürülebilir yaşam ve akıllı şehirler alanındaki global diyalogların görüşüldüğü, sektördeki yenilikçi yaklaşımların liderleri ile temas kurmanın mümkün kılındığı bir etkinlik gerçekleşti. Rhofa Energy, sürdürülebilir enerjiye olan bağlılığın çözümü olan Güneş Enerji Sistemleri hizmet sağlayıcısı misyonu ile etkinlikte yer aldı.

Zirvede;
‘Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir Sağlık’
‘Sürdürülebilir Yaşam ve Çevreci Şehirler’
‘Sürdürülebilirlik ve Turizmde Yeni Perspektifler’
‘Yenilenebilir Enerji Dönüşümü’
‘Türkiye ile Avrupa Arasındaki İş İlişkileri; Fırsatlar ve Zorluklar’
ve ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı Sürdürülebilirlik Stratejileri’ gibi önemli konular gündeme getirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen COP28 İklim Zirvesi’nin Başkanı, 117 ülkenin 2030 yılına kadar dünyanın Yenilenebilir Enerji kapasitesini 3 katına çıkarma taahhüdünü imzaladığını ve nihai sayının artmasını beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı konuşmada: ‘2053 yılı itibariyle net sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. 2030 senesine kadar emisyon azaltım hedefimizi 2 katına çıkardık. Bu kapsamda yıl sonu itibariyle ise 66,6 milyon ton karbondioksit emisyon azaltımı bekliyoruz. Toplam kurulu güç içerisinde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının payını %55’e yükselttik. Bu oranla Avrupa’da 5. dünyada ise 12. sırada yer alıyoruz. Jeotermal kurulu gücünde Avrupa’da birinci, dünyada 4. sıradayız. Hidroelektrik santrali kurulu gücünde ise Avrupa’da 2, dünyada 9. sıradayız. Hidrojen teknolojileri stratejimizi uygulamaya aldık. Ayrıca net sıfır emisyon hedefi bağlamında çelik, alüminyum, çimento ve gübre sektörlerini karbonsuzlaşma, yol haritamızı tamamladık” ifadelerini kullandı.

2053’te Türkiye Yenilenebilir Enerjinin Payının %69’a çıkacağı zirvede öngörüldü ve tüm ülkeler hedeflerini belirtti.

2023 Kasım ayı kurulu güç raporunda güneş kurulu gücünün 11.205 MW ve toplam yenilenebilir kurulu gücünün 58.574 MW olduğu belirtilmişti. Enerji Bakanlığının yayınladığı Ulusal Enerji Planına göre 2035 yılına kadar güneş enerjisinin hedefi 53bin MW. 2023 Kasım’da 11.205 MW kurulu güce sahipken bu hedefi tutturmak için yıllık 3.483 MW kurulum yapmamız gerekiyor. 2022 Kasım raporuna bakıldığında 9.319 MW olan kurulu güç ile geçtiğimiz 1 yılda 1.886 MW’lık kurulum tamamlanmış demektir ki bu neredeyse yarı yarıya.

O halde hedefe ulaşmak için 2024’te, geçtiğimiz yılın 2 katı üretecek ve kurulum yapacağız demektir!

Bu üreticilerden biri olan Rhofa Energy olarak bizler de uluslararası standartlarda kaliteden ödün vermeden üretmeye devam ediyoruz.

Çünkü Herkes İçin Temiz Enerji Rhofa Energy!

Yazı gezinmesi

Open chat
Fiyat Teklifi
Rhofa Energy
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?