Blog

Ev Tipi Güneş Paneli Sistemlerinin Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Ev Tipi Güneş Paneli Sistemlerinin Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Evinizin elektrik ihtiyacı için alabileceğiniz ev tipi güneş enerjisi sistemleri vardır. Güneş enerjisi panelleri ile evinizin sıcak su ve elektrik ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ev tipi güneş paneli sistemleri; panel, inverter, bağlantı kablosu ve akü içeren hazır solar paketler halindedir. Panel paketleri, ev içinde buzdolabından başlayarak evdeki elektrikli aletlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. Ev tipi panellerin kurulumu tespit, planlama ve kurulum gibi aşamalardan oluşur.

Daha yeşil bir dünya için ev tipi panel sistemlerini hayata geçiren Rhofa Energy, evlerinizde de güneş enerjisinden yararlanmanıza yardımcı oluyor. Güneş paneli sistemleri ile ihtiyaçlarınıza yönelik yenilikçi çözümler üretiyoruz.

Ev Tipi Güneş Paneli Kurulum Süreci Nedir?

Her eve elektrik enerjisi paneli kurulabilir. Güneş ışınlarını kesintisiz olarak alan çatılar bunun için en uygun alanlardır. Ev tipi güneş paneli sistemlerinin kurulumu için birkaç aşama vardır. Bun aşamalar şu şekildedir.

  • Evin güneş ışınlarını hangi açıdan ve günün hangi saatlerinde aldığı tespit edilir.
  • Kaç adet panel kullanılması gerektiğine karar verilir.
  • Güneş paneli kullanımı için evin bağlı olduğu elektrik idaresine başvuru yapılır.
  • Tüm izinler alındıktan sonra kurulum yapılır.

Güneş paneli kurulumu yapılacak alana ve çatı tipine göre kurulum süresi değişiklik gösterebilir. 12 Mayıs 2019’da yayınlanan Resmi Gazeteye göre, Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği idari süreci minimum 3 ay olarak belirler. Ortalama kurulum süresi ise yaklaşık 4 aydır.

Ev Tipi Güneş Paneli Sistemlerine Nasıl Bakım Yapılır?

Ev tipi güneş paneli sistemleri hava şartları, UV ışınları ve kire bağlı olarak zamanla bazı zararlar görebilir. Güneş panellerinin verimliliğini artırmak için periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Periyodik bakımların termal görüntülemede belirtilen koşullara uygun olması için uzman personeller tarafından yapılması gerekir. Sık karşılaşılan güneş paneli arızaları ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Güneş panellerinin aküyü doldurmaması,
  • Hücrelerde hotspot,
  • Bağlantı kutusunda yer alan diyot ve kablo arızaları

Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak ya da sorunların hızlı bir şekilde çözümlenebilmesi için güneş paneli bakımlarınızı aksatılmamanızı öneriyoruz.

Siz de güneş enerji paneli ihtiyaçlarınızda Herkes için temiz enerji, Rhofa Energy ile tanışabilirsiniz.

Open chat
Fiyat Teklifi
Rhofa Energy
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?