Blog

Güneş Enerji Santrali İçin Kurulumcuya Sorabileceğiniz Sorular

Güneş Enerji Santrali Kurdururken Kurulumcuya (EPC) Sorabileceğiniz Sorular

1- Çalıştığınız ürün markaları kimler? Neden bu markalarla çalışıyorsunuz?

2- Panel seçiminde markalar arası IV ve EL değerlerini karşılaştırıyor musunuz?

3- Kurulum sonrası servis – arıza durumunda müdahale süresi taahhütünüz var mı?

4- Bu projeye benzer referanslarınız var mı?

Bilindiği üzere güneş paneli üreticisi ve kurulum firmaları bakımından zengin bir coğrafyamız var. Peki sizin projenize en uygun marka ve firmanın hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Çünkü her alıcının ihtiyaçları farklıdır. Alacağınız ürünlerden beklentileriniz, markanızı belirlemenizi sağlayacaktır. Örneğin;

– Ucuz ve ekonomik bir ürün mü arıyorsunuz,
– ‘En kalitelisi olsun bir ömür üst düzey performans alayım’ mı diyorsunuz,
– Sisteminiz fabrika çatısı mı olacak, arazi mi, ev mi, karavan mı…

Her projenin kendine özgü ürünleri ve markaları vardır. Kurulumcu firmaya, neden o markayı seçtiğini ve sizin projeniz için alternatif başka markaların neler olabileceğini sormalısınız. Hep aynı markaları kullanan firmaların avantajlı ve dezavantajlı durumları vardır. Eğer ürün çeşidi projeniz için en uygunuysa fiyatta avantaj sağlarken, ucuz ürün kullanmak ve şirket çalışma prensibinden dolayı size bir marka teklif ediliyorsa,  alternatif marka araştırmamak ciddi bir hastalık için tek bir doktor görüşü almaya benzer.

IV: Akım Gerilim değerini ifade eder ve bir panelin elektriksel performansını değerlendirmek için kullanılır. Her panel üreticisi satışını gerçekleştirdiği panellerin IV değerlerini kullanıcının denetimine sunmakla yükümlüdür. IV Eğrisi ile değerler incelenerek panelin dünya koşullarında nasıl performans göstereceği ölçülebilir.

Kalite standartlarında üst düzey hassasiyet gösteren Panel üreticileri sertifikayı aldıkları panel değerlerinde ürettikleri ‘Gold Panel’i referans alarak tüm panelleri ölçer ve sınıflandırma yaparken panelleri Akım değerlerine göre α (alfa), β (beta), Ɣ (gama) olarak ayırır.
Örneğin 555W değerlerinde akım değeri 12 ile 12,5 amper arasında olanları α olarak sınıflandırırken, 12,5 ile 13 arasında olanları ise β olarak sınıflandırır (rakamlar farazidir) ve aynı akım aralıklarında olan panelleri paletleyerek seri bağlanması sağlanır. Bu sayede panellerden çekilebilecek en yüksek akım miktarı ile sistem hesaplamaları daha doğru hesaplanabilir ve fizibilitede yazan santral üretim gücü eksik mi değil mi panelleriniz gerçek gücünü öğrenebilirsiniz. Fabrika verileri ile tutarlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kurulumcu (EPC) firmanın bu bilginin denetçisi olup olmadığı, IV ölçümlerini en iyi bulduğu markayı kullanıp kullanmadığını değerlendirebilirsiniz. Satın alınan Panelin Test edilmesi konusunda denetimci firmalardan destek alabilirsiniz.

EL: Elektrolüminesans Testi bir nevi röntgen görüntüsüdür. Hücrelerin palete girmeden önceki son aşamada hatası olup olmadığını görebilirsiniz. Panelde herhangi bir lehim hatası yada hücrelerde oluşan çatlakların yaratacağı akım gerilim düşümlerinin (IV Test) sebeplerini öğrenmenizi sağlar.
Bu test panelleri satın alırken üreticiden isteneceği gibi kurulum sonrası denetçi firma tarafından da istenerek; kurulum ve montaj ekibinin indirme, depolama aşamalarında ya da çatıda personeller taşırken ve monte ederken herhangi bir hasar yada zorlanma olup olmadığını öğrenmenizi sağlar.

Üreticiden gelen paneller, firmanın kendi belirlediği EL test standartlarına göre A, B yada C kalite olarak kategorize edilirler. Üreticiye sorabileceğiniz sorular yazımızdan kalite standartları ile ilgili bilgi alabilirsiniz:

Deneyimli profesyonel hizmet veren firmalar ürün yada sistem ile ilgili uzaklık göz önüne alınarak 24 ile 72 saat arasında müdahale taahhütü vermektedir. Bunun yazılı şekilde sözleşmede yer alması yaşayabileceğiniz aksaklıkların risk yönetiminde önemli bir yer tutmaktadır.

Her proje kendine özgü olmakla birlikte GES çeşidi, arazi çeşidi, çatı çeşidi yada kapasite miktarı ile kendine benzer projeler bulmak mümkündür. Kurulumcu firmanızın sizin projenize benzer bir kurulumu daha önce yapıp yapmadığını referans listesini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Referans listesinde olmasa bile size bu profesyonel hizmeti sağlayabilecek imkanlara ve hassasiyyete sahip olup olmadıklarına dair oluşturdukları güven en önemli kıstasınız olacaktır.

Open chat
Fiyat Teklifi
Rhofa Energy
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?