Blog

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Her şeyin doğal olmasının öneminin kavrandığı yeni yaklaşımlarda enerjinin de doğal kaynaklısı tercih ediliyor. Güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi doğanın hediyelerinden faydalanmak olarak değerlendirilebilir.  Güneş enerjisi ile elektrik üretimi; solar panel sistemler ya da güneş paneli sistemleri olarak adlandırılır.

Akü grubu, akü şarj regülatörü ve yardımcı elektronik ekipmanlar güneş panelleri sistemlerini oluşturur. Üretilecek enerji miktarına göre güneş panellerinin sayısı belirlenir. Bu panellere akü grubunun dahil edilmesi gerekir. Akü grubunun dahil edilmesinin sebebi ise, güneş ışınlarından yararlanılamayan zamanlarda güneş sisteminin devre dışı kalmasına engel olunmasıdır.

Güneş Enerjisi Elektrik Enerjisine Nasıl Çevrilir?

Güneş enerjisi teknolojileri termal ve fotovoltaik sistemler olarak iki gruba ayrılır. Fotovoltaik pillerin görevi, yüzeylerine gelen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmesidir. Güneş enerjisini elektrik enerjisine verimli bir şekilde çevirmek için bu pillerden yararlanılır. Fotovoltaik piller yarı iletken maddelerdir. Yüzeyden ışık düştüğünde, uçlarında enerji gerilimi oluşur. Pillerin sağladığı elektrik enerjisinin kaynağı, yüzeyine gelen güneş enerjisidir. Bu enerji ile elektrik üretimi yapılır. Güç akışı arttırılmak istenebilir. Böyle durumlarda çok sayıda güneş pili birbirine bağlanabilir. Yüzeye monte işlemi de yapılabilir. Güneş enerjisinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Güneş enerjisi üretimi düşük maliyetli ve çevre dostu bir oluşumdur.
  • Güneş enerjisinin tercih edilme nedenleri içinde en önemlisi çevreye fayda sağlamasıdır.
  • Güneş enerjisi geçmişte yalnız ısınma ihtiyacını gidermek için kullanılıyordu. Günümüzde gelişen teknolojilerle birlikte güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapılıyor.

Güneş Enerjisinden Üretilen Elektrik Nerelerde Kullanılır?

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi günümüzde pek çok yerde kullanım imkanı sunuyor. Konutlar başta olmak üzere okullar, fabrikalar, tarım alanları güneş panellerinin en çok kullanıldığı alanlardır. Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretimini özellikle en fazla güneş alan yerlerden olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz sahillerinde görmek mümkündür. Güneş panelleri konusunda tüm dünyada ses getiren pek çok yatırım bulunuyor. Teknolojinin sağladığı yenilikler ile doğa bir araya geldiğinde çevre dostu ve düşük maliyetli üretimler ortaya çıkıyor.

Siz de güneş enerji paneli ihtiyaçlarınızda Herkes için temiz enerji, Rhofa Energy ile tanışabilirsiniz.

Open chat
Fiyat Teklifi
Rhofa Energy
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?