Blog

Güneş Paneli Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kalite Unsurları Nelerdir?

Güneş Paneli Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kalite Unsurları Nelerdir?

Güneş paneli kurulumu oldukça büyük bir yatırımdır. Dolayısı ile güneş paneli almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Güneş paneli satın alırken kalite, panel modeli, verimlilik, dayanıklılık ve garanti süresi gibi önemli noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Güneş Paneli Alırken Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Güneş enerjisi alanındaki yaşanan gelişmeler yeni modellerin ortaya çıkmasını sağladı. Monokristal güneş panelleri, polikristal güneş panelleri ve ince film güneş panelleri oldukça yaygın olarak kullanılan panel modelleridir. Bu modeller içinden seçim yapmadan önce şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Verimlilik: Güneş paneli seçiminde en önemli nokta verimliliktir. Güneş panelinin verimliliğinde en önemli iki etken panelin boyutu ve ürettiği güçtür. Düşük verimli bir solar panel ile aynı miktarda güç üretebilmek için daha büyük bir panel yüzeyi gerekir.
  • Dayanıklılık: Güneş panellerinde bir diğer önemli konu dayanıklılıktır. Dış ortama dayanıksız, kolay kırılabilen panellerden kaçınılmalıdır. Yaşanacak hasarlar garanti kapsamında olsa bile sistemde kesinti yaşanması halinde büyük miktarda enerji kaybı yaşanır.
  • Garanti Süresi: Garanti, tüketicilerin haklarının korunmasını sağlar. Seçenekleri değerlendirirken en uzun garanti süresi sunan paneller tercih edilmelidir. Piyasada tanınan markaların ve bilinen üreticilerin ürünlerini tercih etmek gerekir.

Güneş Panelinde Kalite Unsurları Nelerdir?

Güneş paneli imalatında; hücre kırılmaları veya hücreleri bağlayan telde yaşanan lehim hataları gibi sorunlar olabilir. Bu sebepler paneller için A sınıfından D sınıfına kadar kalite dereceleri belirlenmiştir. Güneş panellerinde kalite dereceleri genellikle güneş hücrelerine göre belirlenir.

  • A sınıfı güneş paneli, üretimden sonra tüm performans ve kalite testlerinden geçen ve tam performansta elektrik üretimini sağlayan güneş panelleridir.
  • Güneş panel hücreleri üzerinde ortaya çıkan lekeler ve renk değişmeleri gibi sorunlar paneli B sınıfı kalite derecesine düşürür.
  • C sınıfı güneş panelleri hücrelerin kenarlarında gözle görülen kırılmaların olduğu, hücre üzerindeki bağlantı kısımların deformasyon gibi sorunlar olan güneş panelleridir.
  • D sınıfı güneş panellerinde ise büyük oranda kırılmış hücreler bulunur.

Siz de güneş enerji paneli satın almadan önce herkes için temiz enerji, Rhofa Energy ile tanışabilirsiniz.

Open chat
Fiyat Teklifi
Rhofa Energy
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?