Güneş Enerji Santrali veya Güneş Enerji Sistemi (GES), güneş ışığını elektriğe dönüştüren bir tür elektrik üretim sistemidir. Güneş panelleri, güneş ışığını fotovoltaik (PV) hücrelerde elektrik enerjisine dönüştürür. Panellerden gelen bu elektrik, inverter adı verilen cihazlar aracılığıyla şebekenin kullandığı alternatif akıma (AC) dönüştürülür. Buraya kadar olan kısım tüm GES çeşitleri için ortaktır.

On Grid: İnverterden gelen ve elektrik panosundan ile çift yönlü sayaçtan geçen elektriğin anlık tüketilen kadarı eve aktarılır. Fazlası varsa şebekeye gönderilir. Şebeke bağlantılı bu sistemler On Grid Ges olarak adlandırılır. Tüketen binada enerji eksiği varsa şebekeden çekilerek tamamlanır. Ay sonlarında çift yönlü sayaçlardan okunarak gönderilen ve çekilen elektrik mahsuplanır ve fatura edilir.
Güneş enerjisinden ürettiğiniz enerji tükettiğinizden fazlaysa ve şebekeden aldığınızdan daha fazla elektriği şebekeye gönderdiyseniz, bu enerji bedeli dağıtım şirketi tarafından size ödenir.

Off Grid:  İnverterden gelen elektriğin anlık tüketilen kadarı eve aktarılır ve ihtiyaç fazlası elektrik şarj olması için akülere iletilir. Tam tersi durum söz konusu olduğu zaman ise ihtiyaç duyulan elektrik akülerden alınır ve inverter sayesinde evdeki cihazlara iletilir.
Bu sistemlerde yedek enerjiye, yani gündüz güneşten sağlanan elektrik enerjisini depolamaya ihtiyaç vardır. Bu amaçla uygun akümülatör / batarya grupları kullanılır.

Depolanan enerji direkt DC olarak örneğin 12, 24, 48 Volt gibi kullanılabilir. 220 Volt AC gerilim gereken yerlerde solar serisi DC/AC invertörler kullanılır.

Uygulama ve ihtiyaca bağlı olarak, kapalı havalar da öngörülmektedir. Asgari 2-3 günden başlayan otonomi (kapalı hava) süreleri için önlem alınacak şekilde gündüz depolanıp gece kullanılan uygulamaların yanı sıra 7 / 24, yaz / kış kesintisiz çalışacak şekilde tasarım ve projelendirme yapılabilir.
Genellikle şebeke enerjisinin hiç olmadığı yerlerde kullanılır. Ancak elektrik enerjisi olup da sık kesinti veya ciddi voltaj problemleri yaşanan yerler için de güvenli ve ideal çözümdür. Kendi ürettiğiniz bağımsız, kesintisiz ve güvenli elektrik enerjisine sahip olabilirsiniz.

On Grid sistemler, güneş enerjisini kullanarak elektrik üretirken elektrik şebekesiyle bağlantılı çalışan sistemlerdir. Gündüz üretilen enerjinin hem tüketilmesini hem de fazla üretilen miktarın şebekeye basılmasını sağlar. Gece tüketilen elektrikte ise güneş enerji üretimi olmadığı için enerji ihtiyacını şebekeden karşılayan sistemlerdir.

Off Grid Sistemler, daha çok şebekenin olmadığı, gündüz üretilen elektrik enerjisinin anlık tüketilmesi ve fazla üretilen elektrik enerjisinin aküler yardımıyla depo edilmesidir. Böylece fazla elektrik depolanır ve güneş enerjisi üretilmeyen saatlerde aküden çekilerek ihtiyaç karşılanır.

Off Grid Güneş enerjisi sistemleri, enerji depolama sistemi (örneğin bir batarya) ile kullanıldığı için elektrik kesintilerinde de enerji sağlayabilir. Bu sebeple daha çok elektriğin olmadığı ya da kesintilerin çok olduğu yerlerde kullanılır.

Evirici olarak da adlandırılır. İnverter, akü veya panellerden gelen doğru akımı ( DC Volt ) şehir şebeke voltajına uygun olarak alternatif akıma ( AC Volt ) çeviren cihazdır. Bu sayede güneşten üretilen elektrik, şehir şebeke voltajına dönüştürülerek evinizdeki ve işyerinizdeki cihazların çalışması sağlanmaktadır. Solar inverterler On-Grid ve Off-Grid olarak iki çeşittir.

Temel olarak iki çeşit inverter tipi bulunmaktadır. On Grid ve Off Grid inverter. On Grid İnverter: Şebeke bağlantısı yapılabilen ve şebeke ile entegre çalışabilen inverter Çeşitleridir. Kurulacak sistemin gücüne göre seçilmedir. Off Grid İnverter: Şebeke bağlantısı olmayan akü ile çalışan sistemlerde kullanılan inverter çeşitleridir. Kurulacak sistem gücü ve akü parkuruna göre seçilmelidir.
Hibrit İnverter: Hem On Grid hem Off Grid sistemler ile çalışabilen inverter çeşitleridir. İnverter seçimi sistemin gücüne, bağlanacak panel sıra sayılarına göre birden fazla durumda değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple en ideal inverter seçimi uzman kişilerden tarafından hesaplanarak yapılmalıdır.

Şarj kontrol cihazı olarak da anılır. Güneş panellerinden üretilen doğru akımı regüle ederek akülere iletir. Böylece şarj regülatöründen her zaman sabit voltajda elektrik akülere giderek akünün güvenli bir şekilde şarj olmasını sağlar. Solar inverterlerin büyük çoğunluğunun içerisinde şarj regülatörü entegre olarak bulunmaktadır.

Isıtıcı ve soğutucu cihazlardır. Klima, elektrikli ısıtıcı, elektrikli ocak, fırın, su ısıtıcısı, dalgıç pompa v.b. çok fazla güç çeken cihazları karşılamak için gerekli ekipman masrafını arttırmaktadır.
Jel akü soğuk hava, yüksek sıcaklık, darbe ve titreşim gibi dış etmenlere karşı dayanıklı olduğundan ayrıca diğer akü gruplarına kıyasla, kurşun akü grubuna göre çevre kirleticiliği düşüktür, yüksek performansının yanında Lityum akülere göre ise daha ucuz olduğu için küçük tip GES’lerde yenilenebilir enerji kaynaklarında yoğun olarak tercih edilir. Bakım gerektirmez. Jel akünün diğer aküler karşısındaki en önemli özelliği derin deşarj imkânı olmasıdır. Derin deşarj akü tamamen deşarj olduktan sonra tekrardan şarj edildiğinde bünyesindeki kimyasal yapının hiçbir zarar görmemesi olarak nitelendirilir. Ayrıca kullanım kapasiteleri ve çevrim ömrü yüksektir. Örneğin: Çevrim ömrü olarak; 100 amperlik sulu akünün çevrim ömrü 100 iken jel akünün çevrim ömrü 450’dir. Kapasite olarak; 100 amperlik bir sulu akünün kullanım kapasitesi %50 iken aynı amperdeki jel akünün kullanım kapasitesi %80 seviyesine kadar artış gösterebilmektedir. Fiyatları diğer akülere göre pahalı olması dezavantajıdır ancak kullanım ömrü ve kapasitesi ile karşılaştırıldığında kullanımı oldukça faydalı olmaktadır. Off Grid sistemlerde aküler sürekli şarj ve deşarj oldukları için dayanıklı akülere ihtiyaç duyarlar.

Kapalı havalarda da elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi, sağlıklı ve amacına uygun kullanım için akü parkuru ne kadar fazla (kurulu sisteminize uygun) ise o kadar performanslı olmaktadır.

Evet inverter seçimine göre her ikisi de bağlanabilir. Elektrik kesildiği an otomatik çalışabilirler.
Güneş Enerji Sistemleri doğru statik hesaplar yapılarak ve doğru montaj ile kurulmalıdır. Bu sebeple Uzman kişiler tarafından kurulursa çatınıza ve binanıza hiçbir şekilde zarar vermez.

Bunun birkaç yolu bulunmaktadır. En doğrusu evinizdeki elektrikli aletlerin güçlerini bilmeniz, ayda kaç gün ve günde kaç saat hangi aletlerin çalıştırdığınızı belirlemeniz ve hangi ay ne kadar elektrik tüketiminizin olduğunu bulmanızdır. Ancak bunun yerine elektrik faturanız size yol gösterici olacaktır. En doğru ve kolay tahmin yıllık elektrik tüketiminiz ile ölçülebilir. Elektrik faturanızda yazan kWh bazında yıllık tüketim miktarı sizin 1 yıl içinde harcadığınız elektrik gücünü kWh bazında gösterir.

Örneğin:
1- 10.000 kWh yıllık elektrik tüketiminiz var ise 10.000 / 12 ay= 833 kWh aylık ortlama elektrik tüketiminiz vardır.
(Her ay fatura farklıdır ancak burada yıl bazında tüketim miktarını tutturmak önemlidir. Güneş enerji sistemi de her ay farklı elektrik miktarı üretecektir. )
2- 833 / 30 gün =27,77 kWh ortlama günlük elektrik tüketimi vardır.
3- Türkiye’de yıllık ortalama güneşlenme saati 5,5 saattir: 27,77 / 5,5 = 5,049 kW.
4- Sistem kayıplarını da %20 olarak ele alırsak 5.049 * 1,20 = 6,05 kWp gücünde kurulu sistem sizin yıl bazında elektrik ihtiyacınızı karşılayacaktır.
paket sistemlerde kurulacak sistemin gücü, hangi elemanlardan oluştuğu, ne kadar üretim yaptığı, bu üretim değerleri ile hangi elektrikli cihazları hangi sürelerde çalıştırabileceğiniz ve fiyat bilgisi bulunmaktadır. Bulunduğunuz bölge, şehir ile lokal çevre şartları da ( güneş ve / veya rüzgar potansiyeli ) ilk yatırım maliyetini etkilemektedir.

10 kWp’lik bir sistem evlerde standart zamanlarda ve standart olarak kullanılan (kliman dahil) bütün cihazları çalıştırabilecek güçte bir sistemdir. (Hangi aletlerin aynı anda çalıştırılmaması gibi etkenlerde değişkenlik göstereceği unutulmamalıdır). Yıllık bazda bakıldığında ortalama aylık 1.000 TL lik bir elektrik faturasına eş değer olmaktadır. 10 kW lık bir sistem güneş olduğu sürece bir saatte üreteceği maksimum güç anlamına gelir.
GES için uygun çatı özellikleri; 1. Etrafında gölgeleme yapacak materyallerin olmaması, güneye bakıyor olması, beşik çatılarda çatının bir kısmı yetiyorsa güneye bakması, yetmiyor ise çatının bir tarafının doğuya diğer tarafının da batıya bakıyor olması. 2. Bir çatının güneş paneli kurulumuna uygun olup olmadığına karar verilebilmesi için en sağlıklı yöntem çatının statik raporunu görmektir. Bir inşaat mühendisinden görüş alınması en doğru seçenektir. Güneş panelleri henüz kurulmadan önce izin sürecinde uygulanacak çatı ile ilgili gerekli statik hesaplamalar, profesyonel mühendislik ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Paneller m2 başına ortalama 27 kg yük bindirir. 450Wp’lik paneller ile sistem kurulduğunda 1 kW sistem için 6.2m² çatı alanı gereklidir. 3. GES için uygun Panel ölçüleri ortalama 2,5 m2‘dir. Kurulum ve gezinme alanları bırakıldığından her bir panel için 3 m2 lik bir alan gerekmektedir. Dolayısı ile 10 kWp lik bir sistem kurmak için 555 W lık bir panel kullanılacağını varsayarsak 10000/555= 18 panel gereklidir. 18 x 3m= 54 m2 minimum boş alan olması gereklidir. Alan ne kadar geniş olursa o kadar rahat ve verimli sistem kurulum olur.
Elektirğinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Karavanınızın üst kısmına panelleri yerleştirerek gündüz boyunca elektiğinizi kullanabilir ya da akü yardımıyla depolayabilirsiniz. Bu sayede karavan içindeki cihazlarınızı kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.
Güneş enerjisinden gün boyu yararlanabilmek ve en yüksek enerjiyi elde etmek için güneş panellerinin ülkemizde güneye bakacak şekilde montaj yapılması önemlidir. Zorunlu kalındığı durumlarda ise güneş panelleri güneyden 15-20 derece sapacak şekilde montaj yapılabilir. Coğrafi konum açısı bakımından yaz ayları için ideal açı 300 ve bahar ayları için ideal açı 450 gösterir.

Güneş enerjisinden elde edilen elektrik sayesinde her türlü cihaz çalıştırabilir.
Ev eşyaları, elektrikli cihazlar ve klima için gereken enerji miktarının cihazlar üzerinde yazan etiketlerden okunarak toplanır yada internette modellerin bulunarak ortalama bir hesap yapılarak gereken enerji ihtiyacı (güç) bulunur. Bu gücü üretecek panel, akü, inverter tercih edilmelidir.

Güneş enerji sistemlerinin kurulumu, uzmanlık gerektiren bir süreçtir ve kesinlikle bireysel olarak denenmemesi gereken bir kurulum gerektirir. İşte genel adımlar:

1. İlk Danışmanlık: İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi belirlemek için bizimle iletişime geçin.
2. Yerinde İnceleme: Uzman ekibimiz, projenizin gerçekleştirileceği yeri inceler ve gerekli ölçümleri yapar.
3. Sistem Tasarımı: Ekibimiz, ihtiyacınıza uygun bir solar enerji sistemi tasarlar.
4. Kurulum: Uzman teknisyenlerimiz tarafından profesyonel bir kurulum gerçekleştirilir.
5. Devreye Alma: Kurulumun tamamlanmasının ardından, sistem devreye alınır ve çalışmaya başlar.

Yaz ve kış aylarında yeryüzünün güneşlenme süreleri farklılık gösterdiği için GES’lerden üretilen elektrik enerjisi de farklıdır. Bölgeye bağlı değişmekle beraber yaz aylarında ortalama 6-7 saat üretim yapılırken kış aylarında bu süre 4 saatlere düşer.
Sistem bakımı düzenli şekilde yapıldığı sürece minimum 20 yıl elektrik üretilir. 20 yıldan sonra ise verim düşmeye başlar ve sistem yaklaşık %85 verimle çalışır. Ancak %85 verimlilik enerji üretiminde çok iyi bir değer olduğu için sistemin 20 yıldan sonra bile yıllarca kullanılabileceği ön görülmektedir.

Belli zaman aralıklarında temizlik yapmak güneş enerjisi santralinin verimini %3-5 arasında artıracaktır. Ancak hiç temizlik yapılmasa bile yağmur, kar, rüzgar gibi faktörlerde güneş panellerinin yüzeyinde oluşabilecek katmanların temizlenmesini sağlar

Sistemin yıldırımdan etkilenmemesi ve zarar görmemesi için, profesyonel mühendislik ekibimiz sistem tasarımları yaparken gerekli koruma elemanları ile sistemi tasarlamaktadır. Paratonerler sahada koruma çaplarına dikkat edilerek konumlandırılmalı ve uygun tipte parafudrlar ile sistem ekipmanları korunmalıdır.
Modülde kullanılan camlar ve paneller için uluslararası standartlarda belirlenen kar ve dolu yükünü kaldırabilecek dayanıklılıkta olduğuna dair sertifikalarımız mevcuttur. Yüksek rüzgâr, dolu ve kar basınçlarına kadar zorlanabilirler. Kar birikmesinden dolayı üretilecek enerji azalacağı için mühendislik ekibimiz projede kar yükünü de hesaplayarak yer ile yüksek açı yapacak şekilde konumlandırılır.
Güneş enerji sistemleri son derece güvenlidir. Sistemlerimiz, endüstri standartlarına uygun olarak tasarlanmış ve kurulur. Ayrıca, düzenli bakım ve kontroller sayesinde herhangi bir güvenlik maksimize edilir.
Güneş enerji sistemlerinin bakımı, periyodik olarak panel temizliği ve sistem kontrolünü içerir. Profesyonel ekibimiz, sisteminizde herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek ve optimum performansı sağlamak için düzenli bakım hizmetleri sunar.
Open chat
Fiyat Teklifi
Rhofa Energy
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?